Růst úrokových sazeb pokračuje

ČNB v minulém týdnu opět zvýšila základní úrokovou sazbu, od které se odvíjejí sazby úvěrů. Sazba vzrostla o 0,25 procentního bodu na 1,75%.

Růst úrokových sazeb pokračuje ČNB v minulém týdnu opět zvýšila základní úrokovou sazbu, od které se odvíjejí sazby úvěrů. Sazba vzrostla o 0,25 procentního bodu na 1,75%.

Jedná se již o čtvrté zvýšení sazeb v řadě. Dle vyjádření ČNB by se mělo jednat o poslední zvýšení v letošním roce, pokud se tedy naplní vývoj ekonomiky, který ČNB podle nové prognózy očekává.

Důvody pro zvýšení sazby jsou rostoucí mzdy, oslabující koruna a inflace, která je nad dvouprocentním cílem ČNB. Analytici na příští rok očekávají opětovný růst sazeb a předpokládají, že v příštím roce vyvrcholí.

Růst referenční sazby má vliv na úročení úvěrů a vkladů. Podnikatelům přináší vyšší úroky, dražší úvěry na financování provozu a investic a domácnostem se zase zdraží půjčky na bydlení.

Banky reagují rychle

Několik bank již avizovalo růst sazeb v reakci na zvýšení referenční sazby ČNB. Můžeme očekávat, že během měsíce se zvýšení promítne napříč trhem.

Zářijové zvýšení sazeb nemělo tak rychlou odezvu ze strany bank, protože chtěly ještě přilákat co nejvíce klientů před říjnovým zpřísněním podmínek poskytování hypotečních úvěrů, podle kterého by od října dluh žadatele o hypotéku neměl překročit devítinásobek ročního čistého příjmu a na splátku dluhu má vynakládat maximálně 45% měsíčního čistého příjmu. Finanční instituce očekávají další pokles poptávky po úvěrech na bydlení. Po letech extrémně levných peněz, se tak klienti musí připravit na další růst sazeb.