Jaká byla úroková sazba na konci roku a co to pro hypoteční trh znamenalo? Vlastní bydlení už není pro každého? A jaký je trend v oblasti vlastního bydlení v ostatních zemích Evropy?
Úroková maxima
V roce 2022 jsme se setkali s rekordním růstem úrokových sazeb. V závěru loňského roku průměrná úroková sazba dosáhla 6,34 % p.a. Takto výrazný nárůst úrokových sazeb značně utlumil zájem o nemovitosti, přestože ceny nabízených nemovitostí začaly postupně klesat. V prosinci jsme podle Hypoindexu dosáhli na pomyslný vrchol za poslední dekádu.
Hypoteční trh na minimum
Kvůli zvyšování úrokových sazeb došlo v loňském roce k obrovskému poklesu hypotečního trhu. Podle dat České bankovní asociace (ČBA) došlo na konci roku téměř k úplnému zchlazení hypotečního trhu. Přestože listopadová čísla bývají oproti předchozím měsícům zpravidla silnější, loni k žádnému rapidnímu růstu nedošlo. Naopak, listopad byl ve znamení nejvýraznějšího poklesu objemu nově poskytnutých hypoték. V meziročním srovnání byl propad ve výši 82 %!
Zatímco v roce 2021 nabíral trh s nemovitostmi na obrátkách, loni byla situace úplně opačná. Kvůli kombinaci vysokých úrokových sazeb a obavám co přinese následující rok se objem nově poskytnutých hypotečních úvěrů snížil na nejslabší úroveň od začátku roku 2014. Pokud si však uvědomíme, že se průměrná výše hypotečního úvěru kvůli růstu cen zdvojnásobila, tak v reálném vyjádření bychom měli propad ještě mnohem větší. Ke zchlazení hypotečního trhu také napomohlo zpřísnění ukazatelů DTI (výše celkového zadlužení k příjmům žadatele) a DSTI (výše dluhové služby k příjmům žadatele) pro poskytnutí hypotečních úvěrů ze strany České národní banky.
Vlastní bydlení už není pro každého
Lidí, kteří si mohou dovolit vlastní bydlení v roce 2022 výrazně ubylo. Stalo se tak zejména kvůli rekordnímu růstu cen energií, nedostupnosti financování a vysokým cenám nemovitostí. Řada rodin tak ani nedosáhla na hypoteční úvěr. Nejvíce se tato problematika týkala mladých rodin, které nemají dostatečné množství vlastních úspor. Rapidní růst cen se však začal dotýkat i lidí, kterým se díky refixaci výrazně zvedly splátky hypotečního úvěru.
Vlastní bydlení už bohužel není pro každého. Získat hypotéku na dům bylo v minulém roce zase o něco složitější. Spoustě rodin tak nezbylo nic jiného než zvolit nájemní bydlení. Řada dalších pak dobrovolně ustoupila před finanční sebevraždou v podobě bydlení vlastního. V České republice jsme na takový trend doposud nebyli zvyklí. Přibližně 78 % lidí v České republice totiž bydlí ve vlastním. Česká republika je zatím v tomto ohledu ve vrchních patrech žebříčku. Naopak Němci či Švýcaři bydlí spíše v pronajatém než ve vlastním. V Německu se pak jedná o téměř polovinu obyvatelstva a konkrétně v Berlíně bydlí v nájmu pouze 20 % lidí. Je ale dost pravděpodobné, že i u nás se začne tento poměr brzy měnit.