Hypotéka na pozemek: 4 tipy na co si dát pozor

Plánujete využít hypoteční úvěr na koupi stavebního pozemku? A znáte veškeré důležité informace, na které si dát při koupi pozor?

Hypotéka na pozemek: 4 tipy na co si dát pozor Plánujete využít hypoteční úvěr na koupi stavebního pozemku? A znáte veškeré důležité informace, na které si dát při koupi pozor?

Určení objektu k výstavbě a bydlení

V první řadě je potřeba dát si pozor na to, jestli opravdu pořizujete pozemek určený k výstavbě. Nemusíte totiž narazit jen na pozemky stavební, ale také na pozemky označené za ornou půdu, vinici, trvalý travní porost, zahradu nebo lesní plochu. Na tyto (nestavební) pozemky však účelový hypoteční úvěr v žádném případě nedostanete. Proto je nezbytné, abyste se před podepsáním kupní smlouvy ujistili, že je vámi vybraný pozemek vedený v územním plánu obce jako pozemek určený k výstavbě.

 

Inženýrské sítě

Druhým zásadním faktorem je zavedení inženýrských sítí alespoň k hranici pozemku. Za inženýrské sítě jsou považovány kanalizace, vodovody, elektřina a případně i plyn. Za pozemek, k němuž nejsou přivedeny sítě sice zaplatíte méně, ale následné napojení sítí se vám nejen prodraží, ale může se i stát, že pozemek bude nevhodnou zástavou pro banku. V tomto případě by bylo nutné dodat jinou nemovitost, která by sloužila jako zástavní, dokud by sítě nebyly dovedeny. Pokud inženýrské sítě u pozemku nejsou hotové, bude banka ke schválení hypotečního úvěru navíc vyžadovat projekt, tedy dokumentaci o jejich budoucím vybudování.

Chybějící inženýrské sítě mohou také zásadně snížit odhadní cenu pozemku, tím i zástavní hodnotu pozemku a vy můžete narazit na problém. Je třeba tedy zjistit, jestli je napojení sítí realizovatelné a zdali například není nutnost vést přípojku přes cizí pozemky.

 

Příjezdová cesta

Třetím bodem je příjezdová cesta k pozemku. Má vámi vybraný pozemek vybudovaný právní přístup? Pokud ne, opět se vám celý proces může velmi zkomplikovat. Nutností je totiž příjezdová cesta nebo komunikace vedoucí k hranici pozemku, která musí být zpevněného charakteru (nesmí se jednat pouze o polní, či lesní cestu). V případě absence příjezdové cesty bude potřeba dodat územní rozhodnutí o jejím budoucím vybudování. I zde však musíte počítat s tím, že při odhadu bude cena nemovitosti ponížena. Přístup k nemovitosti je však klíčový pro vyřízení hypotečního úvěru. Bez právního přístupu by bylo tedy nutné dodat jinou nemovitost, která by sloužila jako zástavní. 

 

Velikost pozemku

Posledním faktorem je velikost pozemku, jelikož i toto banku při financování hypotéky zajímá. Hypoteční banky standardně akceptují maximální velikost pozemku v rozmezí 2 500 – 5 000 m2. Banky si pomocí tohoto omezení lépe ohlídají, aby klient kupoval pozemek za účelem výstavby vlastního bydlení, nikoliv za účelem většího investičního záměru.

Podmínky jednotlivých bank se od sebe však mohou odlišovat a zorientovat se v tom nemusí být vůbec snadné. Proto doporučujeme využít služeb našich poradců, kteří se v dané problematice perfektně orientují a rádi vám s kalkulací a výběrem ideální hypotéky pomohou.