6 věcí, které byste měli vědět v souvislosti s koronavirem, pokud máte hypotéku, nebo se chystáte kupovat nemovitost.
Odklad splátek úvěru
Odklad splátek mohou podle zákona využít klienti s úvěrem sjednaným před 26. 3. 2020 (platí i pro nečerpané úvěry), jejichž příjem je ovlivněn pandemií COVID-19 a k 26. 3. 2020 neměli splátky více jak 30 dní po splatnosti. Klienti si mohou zvolit, zda splátky odloží do 31. 7. 2020 nebo 31. 10. 2020. Banka by měla od následujícího měsíce po dni oznámení klienta odložit celou splátku úvěru, tedy jistinu i úrok. Jistinu začne klient splácet po ukončení odkladu v rámci běžných splátek, úroky za dobu odkladu uhradíte až na konci splatnosti úvěru.
Zrušení daně z nabytí nemovitosti
Pozitivním důsledkem aktuální krize způsobené koronavirem je jednoznačně vládní návrh na zrušení zcela absurdní daně z nabytí nemovitosti ve výši 4 %. Již jednou zdaněné příjmy daňových poplatníků by tak byly ušetřeny o tuto zcela nesmyslnou daň. Zrušení daně má platit i zpětně pro všechny vlastníky, kteří nabyli vlastnictví nemovitosti od prosince 2019. Kdo daň již zaplatil, může zažádat o její vrácení. Jedná se o opatření, které má podpořit nemovitostní trh.
Zrušení odpočtu úroků
Co už však tak veselou zprávou není, je návrh zrušení možnosti uplatnění úroků z úvěrů na bydlení jako nezdanitelnou část daně. Poplatník si nebude moci odečíst objem zaplacených úroků z úvěru na bydlení z daní a nevrátí se mu tedy 15 % z částky jako doposud. Aktuální podoba vládního návrhu počítá s přechodným obdobím, které bude trvat od prosince 2019 do konce roku 2021, ve kterém bude možné ještě zaplacené úroky jako nezdanitelnou část uplatnit, a to po celou dobu splácení úvěru. V případě, že návrh takto projde legislativním procesem, ten, kdo si pospíší a svoji nemovitost s pomocí úvěru nakoupí do konce roku 2021, výrazně ušetří.
Rekordně levné hypotéky?
Centrální banky po celém světě masivně uvolňují měnovou politiku, součástí čehož je i tzv. „pumpování peněz“ do ekonomik a snižování úrokových sazeb. Podobně postupovala na svých posledních třech zasedáních i ČNB, která snížila úrokovou sazbu (2-týdenní repo sazba) z 2,25 % na 0,25 %. Aktuálně můžeme vidět masivní pokles tržních úrokových sazeb, reprezentovaný například poklesem výnosové křivky, který se zatím příliš nepromítl do sazeb hypotečních úvěrů. Banky tento pokles zatím velmi pravděpodobně kompenzují zvyšováním rizikové marže, obávají se totiž problémů s jejich splácením. Nicméně i tak očekáváme, že úrokové sazby hypoték budou klesat a v roce 2021 by pak mohly být hypotéky rekordně levné.
Dočasné změny v poskytování hypoték ze strany bank
Vzhledem k obavám z dopadu „koronavirové krize“ některé banky zpřísnily poskytování hypotečních a spotřebitelských úvěrů. Je to v podstatě opak toho, co doporučila ČNB. Mezi dočasná opatření patří snížení hranice akceptovatelného LTV a zpřísnění požadavků na bonitu klienta. Některé banky také neakceptují příjmy ze sektorů podnikání, které byly zasaženy nejvíce. Jedná se o cestovní ruch, hotelnictví, restaurace, bary (pohostinství), služby a také automobilový průmysl. Pod větším drobnohledem je také příjem ze zahraničí. Dále neposkytují úvěry klientům, kteří mají aktivní žádost o odklad splátek. Přesný termín konce dočasných opatření zatím ani samy banky přesně neznají. Vzhledem k turbulentní situaci vyčkávají na skutečné dopady.
Otevírají se příležitosti pro refinancování
Očekávané snížení inflačních tlaků, snižování sazeb ČNB a pokles tržních úrokových sazeb jsou příslibem poklesu sazeb hypotečních úvěrů v průběhu tohoto a příštího roku. Hypoteční úvěry by v příštím roce mohly být dokonce rekordně levné. To vytvoří příležitost nejen pro nové žadatele o hypotéku, ale také pro klienty bank, kteří hypoteční úvěr již splácejí a budou ho moci výhodně refinancovat. Omezené sankce při předčasném splacení úvěru pak často umožní klientům refinancovat svůj úvěr i mimo fixační období.