Refinancování úvěru potká každého, kdo někdy plánuje řešit financování svého bydlení hypotečním úvěrem. Přinášíme vám 5 užitečných tipů, jak zrefinancovat svoji hypotéku co nejlépe.
1. Začněte včas
V prvé řadě je důležité hlídat si blížící se termín konce fixace hypotéky a nespoléhat na to, než dorazí nová nabídka úrokové sazby od současné banky. Ta zasílá novou nabídku nejpozději tři měsíce před koncem fixace. Jakmile nabídka dorazí, nastává nejvyšší čas pro porovnání úrokových sazeb na hypotečním trhu. Může se však stát, že v období, kdy vám bude fixace končit, situace na hypotečním trhu nebude příznivá a sazby budou vyšší než předchozí roky. Proto je důležité nespoléhat na to, než fixace skončí, ale průběžně situaci na trhu sledovat a využít případně možnosti refinancování hypotéky dříve před koncem fixace a s delší možností čerpání úvěru. Takový postup vám někdy může ušetřit nemalé finanční prostředky..
2. Najděte nejvhodnější nabídku
Dobrým pomocníkem při výběru je hypoteční kalkulačka, která velmi usnadní rozhodování při výběru hypotéky díky porovnání nejlepších úrokových sazeb. Nabídky můžete porovnat s tím, co vám nabízí vaše stávající banka a zkusit vykomunikovat nižší úrokovou sazbu. Pokud vám vaše stávající banka stále nedokáže nabídnout srovnatelné nebo výhodnější podmínky, jděte jednoduše jinam!
3. Ujistěte se, že projdete v jiné bance
Pokud se rozhodnete pro refinancování hypotéky, před oznámením záměru stávající bance se ujistěte, že na hypotéku v jiné bance bonitně dosáhnete. Od okamžiku kdy vám byla hypotéka naposledy schválena se mohlo leccos změnit. Ať už jste změnili práci, začali podnikat, zvýšili své úvěrové závazky nebo se vám narodili děti, vše může ovlivnit vaši bonitu a schopnost dosáhnout na nový hypoteční úvěr.
4. Zjistěte si, co vše refinancování obnáší
Už jste někdy svůj úvěr refinancovali? Víte, na co se připravit? Prvním krokem bude požádání stávající banky o přesné vyčíslení zůstatku úvěru ke konci fixace a o souhlas se zřízením zástavního práva pro refinancující banku jako další v pořadí. U refinancující banky vyplníte žádost o hypoteční úvěr a dodáte potřebné dokumenty nutné ke schválení nové hypotéky. Standardně se jedná o dodání výpisů z účtů a potvrzení o příjmech ze zaměstnání, případně daňového přiznání.
Po schválení hypotéky a podpisu úvěrové dokumentace zajdete na katastr nemovitostí s novou zástavní smlouvou a na pojišťovnu s novou vinkulací pojistného plnění. Posledním krokem bude vyplnění žádosti o čerpání a načerpání hypotečního úvěru. Pak už jen čekáte na blížící se začátek nového fixního období.
5. Nebojte se využít poradce
Jestliže chcete ušetřit čas, maximalizovat plynulost a bezchybnost celého procesu žádosti o nový hypoteční úvěr, neváhejte a kontaktujte hypotečního specialistu, nebo využijte naši hypoteční kalkulačku. Dokážeme vám zajistit nejnižší sazbu na trhu, pomůžeme s kontrolou bonity, výpočtem úspory při refinancování, vyplňováním nutné dokumentace, pojištěním, ale také například s podáním návrhu na katastru nemovitostí.